Met behulp van omvangrijke productietests tijdens de opstartfase wordt de hoge kwaliteitsstandaard die klanten van het merk met de ster verwachten nog vóór de start van de serieproductie gewaarborgd. Om te voldoen aan de eisen die bij de productie van het eerste model op basis van het nieuw ontwikkelde, modulaire en schaalbare bestelwagenplatform worden gesteld, is de Mercedes-Benz-fabriek in Vitoria grondig gemoderniseerd.

“De nieuwe VLE is het eerste model op basis van onze nieuwe, modulaire bedrijfswagenplatform. De VLE is in recordtijd ontwikkeld, van de eerste conceptuele ideeën tot productierijpheid. Daarbij hebben we tijdens het gehele ontwikkelingsproces consequent gebruikgemaakt van innovatieve, digitale methoden en zo aanzienlijke efficiëntieverbeteringen gerealiseerd. De cross-functionele en internationale teams hebben dat weten te realiseren. We presenteren het eindresultaat al in de eerste helft van 2026 aan de wereld.” - Thomas Klein, hoofd Mercedes-Benz Vans

Met behulp van meer dan 160 verschillende opleidingen werden de ongeveer 5.000 medewerkers die werkzaam zijn op de locatie getraind op het gebied van nieuwe processen en procedures, deels in samenwerking met andere fabrieken van Mercedes-Benz. Denk daarbij aan de integratie van nieuwe IT-standaarden en het gebruik van nieuwe technologieën en materialen.

Hightech productie in Vitoria

Vanaf 2026 produceert de fabriek in Vitoria in eerste instantie op volledig flexibele wijze op basis van de individuele vraag van klanten naar de volledig elektrische VLE, V-Klasse, Vito en eVito. De VLE wordt geïntegreerd in het lopende productieproces van de fabriek in Vitoria. In eerste instantie met een elektrische aandrijflijn, later ook met een ultramoderne verbrandingsmotor. Zodoende worden in deze fabriek verschillende modellen van Mercedes-Benz met verschillende aandrijflijnen op dezelfde band geproduceerd. Hiervoor zijn alle productieprocessen uitgebreid getest en aangepast op een digitale, flexibele, efficiënte en duurzame manier. Door de omvangrijke investeringen in de Mercedes-Benz-fabriek in Vitoria zijn op de locatie een nieuwe, moderne carrosserieafdeling en een eveneens nieuwe, volledig flexibele spuiterij/spuitafdeling gerealiseerd. Daarnaast is de montagehal tijdens de lopende productie uitgebreid gemoderniseerd.

De fabriek van Mercedes-Benz in Vitoria zet daarmee de norm op het gebied van duurzame bedrijfswagenproductie. Net als op alle andere locaties van het productienetwerk van Mercedes-Benz Vans is de productie CO₂-neutraal en sinds 2013 is alle ingekochte stroom volledig afkomstig uit hernieuwbare energiebronnen. De fabriek in Vitoria beschikt over zonnepanelen en wekt zelf groene stroom op. Voor de verwarming van de gebouwen maakt de fabriek bovendien gebruik van geothermie en de restwarmte die ontstaat bij het spuiten van de voertuigen.

Bij de voorbereidingen voor de productie van de nieuwe VLE in de fabriek is gebruikgemaakt van de nieuwste digitale productieprocessen, zoals kunstmatige intelligentie en het creëren van een zogeheten digitale tweeling. Als eerste in serie geproduceerde bedrijfswagen wordt de VLE in de fabriek voorzien van het Mercedes-Benz Operating System (MB.OS).

“De nieuwe VLE luidt een nieuw tijdperk in, ook in onze fabrieken. Vitoria is de eerste fabriek in het wereldwijde productienetwerk van Mercedes-Benz Vans die de VLE gaat produceren. Meer dan 90 procent van de verbouwingswerkzaamheden in de fabriek is al voltooid en de eerste productietests zijn gestart. Het team is zeer gemotiveerd om volgend jaar van start te gaan met de productie en daarmee pionierswerk te verrichten. Ik ben er erg trots op dat de fabriek in Vitoria de voorbereidingen in zeer korte tijd heeft kunnen uitvoeren, wat de hoge mate van flexibiliteit van de fabriek onderstreept. We zijn klaar om de toekomst van Mercedes‑Benz Vans gestalte te gaan geven.”
Bernd Krottmayer, locatieverantwoordelijke bij de Mercedes-Benz-fabriek in Vitoria

VLE geeft een nieuwe definitie aan het begrip ruimte

De volledig elektrische VLE combineert het beste van twee werelden: het model combineert het rijgedrag en de wendbaarheid van een limousine met de veelzijdigheid en ruimte van een MPV. De focus ligt daarbij vooral op de meerwaarde voor de klant, die voor Mercedes-Benz van cruciaal belang is. Wat design, flexibiliteit en bruikbaarheid in het dagelijks leven betreft gaat de VLE optimaal voldoen aan de behoeften en eisen van de klanten. Met maximaal acht zitplaatsen reikt het VLE-portfolio van flexibel in te delen modellen voor gezinnen en het uitoefenen van hobby’s tot exclusieve shuttles. Het model biedt zo een veelzijdige en maximaal flexibele ruimte voor alle situaties in het leven.

In recordtijd klaar voor serieproductie

De VLE is het eerste model dat is gebaseerd op het nieuw ontwikkelde, modulaire bedrijfswagenplatform. De VLE is de grote mijlpalen in het ontwikkelingsprogramma met vlag en wimpel gepasseerd en heeft daarbij vooral zijn compromisloze efficiëntie en zijn limousine-achtige rijgedrag bewezen. In de windtunnel werden indrukwekkende aerodynamische waarden behaald. Tijdens een lange rit van Stuttgart via de Alpen naar Rome hoefden er met de VLE slechts twee laadstops met een duur van 15 minuten te worden gemaakt. Op het ovale testcircuit in het Zuid-Italiaanse Nardò overtuigde de VLE met zijn wendbaarheid en rijdynamiek, evenals met de hoge snelheden die het model haalde. Bij de poolcirkel bewees de VLE dat moderne elektrische modellen ook bij lage temperaturen en op ijs en sneeuw absoluut geschikt zijn voor dagelijks gebruik. De nieuwe Mercedes-Benz VLE beleeft zijn wereldpremière al in de eerste helft van 2026.

De Mercedes-Benz-fabriek in Vitoria

Deze fabriek in het hart van Baskenland, in het noordwesten van Spanje, vierde in 2024 haar 70-jarig bestaan als autofabriek. Het eerste voertuig rolde hier in 1954 van de band. Tegenwoordig is op het in totaal 870.000 m² grote terrein een productieoppervlakte van 665.000 m² gevestigd. In maart 2024 werd de eerste steen gelegd voor de uitbreiding van de fabriek: vanaf 2026 worden hier middelgrote bedrijfswagens geproduceerd op basis van de volledig elektrische Van Electric Architecture (VAN.EA). In de toekomst gaan hier ook modellen op basis van de Van Combustion Architecture (VAN.CA) van de band rollen.